Практика впровадження МСФЗ 9. «Фінансові інструменти»

04/ 04/ 2019

Віталій Гавриш

AC Crowe Ukraine

Світова криза 2008 року значною мірою зачепила Європейський фінансовий сектор і відповідно Європейську економіку. Така ситуація вимагала дій для зменшення негативних наслідків. І ці дії вилились в класичний набір: галас, плутанина, пошук винних, покарання невинних, нагородження непричетних. «Вишенькою на торті» стало впровадження МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», як запорука недопущення фінансових криз в майбутньому.

Насправді впровадження МСФЗ 9 навіть теоретично не може вирішити проблематику ні глобальних, ні локальних фінансових криз. Підходи, закладені в МСФЗ 9, майже не відрізняються від підходів свого попередника – МСБО 39. Так, розрекламована впроваджена модель «очікуваних кредитних збитків» фактично відрізняється від попередньої моделі «понесених кредитних збитків» лише наявністю додаткових поправочних коефіцієнтів, які призводять лише до збільшення волатильності вартості фінансових активів.

Особливо неприємним сюрпризом для фінансових компаній, в першу чергу банків, стала вартість впровадження МСФЗ 9. Для багатьох з них ця вартість перевищувала витрати на аудит протягом 5-ти років. Якби вони витратили ці кошти на розробку методів мінімізації фінансових ризиків – результат був би значно кориснішим.

Хто ж став бенефіціаром від впровадження стандарту? Як не дивно саме ті, хто мав запобігти фінансовій кризі – великі рейтингові  та аудиторські компанії. Перші розробляли алгоритми розрахунку «очікуваних кредитних збитків», другі – впроваджували ці алгоритми.

Як же найбільш прагматично впровадити МСФЗ 9?

По-перше, не обирати занадто складних алгоритмів розрахунку «очікуваних кредитних збитків». Необхідно враховувати не тільки вартість впровадження алгоритму, а також вартість ресурсів, необхідних для підтримання його працездатності, наприклад актуальних ринкових та експертних даних.

По-друге, приділити належну увагу внутрішнім процесам обліку фінансових інструментів та інформаційним потокам, що їх обслуговують. МСФЗ 9 зміщує зони відповідальності під час обліку від бухгалтерів в сторону ініціаторів операцій (від бек-офісу до фронт-офісу), що дає привід здійснити загальну оптимізацію процесів.

Запрошуємо Вас відвідати відкриту лекцію 16 травня Практика впровадження МСФЗ 9. «Фінансові інструменти».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: