fbpx

Мінусові кампанії

04/ 10/ 2018

Максим Карижський

Засновник консультаційного агенства з управління та комунікацій «Karyzhsky Communications»

Значна частина  контенту українських ЗМІ – так звані «мінусові» або дискредитаційні кампанії. Кожен читач українських електронних видань зіштовхувався з таким контентом. Причому далеко не завжди розуміючи це. Подібність кампанії на органічні повідомлення – ознака компетенції виконавців. Чого чекати від таких атак та як їх нейтралізувати – давайте розбиратися.

Як зрозуміти, що проти вас розпочали справжню дискредитаційну операцію?

Говорити про наявність ознак організованої кампанії можна, коли зафіксовано хоча б кілька з перерахованих нижче факторів.

Якщо негативну тезу проти Вас активно поширює специфічна група видань. Наприклад, регіональні, маловідомі чи видання з сумнівною репутацією.

Якщо негатив проти Вас поширюється з неймовірною швидкістю, тобто однакові публікації з’являються на кількох ресурсах одночасно або майже одночасно, шляхом імовірного «зливу» одному чи кільком джерелам.

Якщо у значній частці негативних публікацій є маніпулятивні заголовки або маніпуляції  у тексті, тобто котрі в собі вже несуть певну реакцію та висновок.

Якщо Вашу позицію ігнорують, не згадують в жодних публікаціях, або знову ж таки використовують проти Вас, перекручуючи слова.

Чому проти Вас почали антикампанію?

Розуміння причини атаки – передумова вашої вірної відповіді на неї.

Розглянемо головні задачі, які переслідують дискредитаційні кампанії.

Зробити фігуранта токсичним, незручним для співпраці або призначення його куди-небудь, ізолювати його.

Сформувати публічні обґрунтування для тих чи інших агресивних рішень з приводу фігуранта. Тобто стверджувати, що він на стороні зла, і вказувати на свідчення цього.

Внести дезорганізацію в табір фігуранта. Деморалізувати його оточення.

Змусити фігуранта метушитися і допускати помилки: виправдовуватися, робити необережні заяви і кроки.

Відволікати фігуранта від діяльності, яка несе загрозу замовнику дискредитаційної кампанії.

Змусити фігуранта кампанії прийняти або не прийняти рішення, в яких зацікавлений замовник.

Результативність мінусових кампаній

Сьогодні ринок «зради» перегрітий. І тому бути ефективним на ньому досить важко. У результаті масового використання мінусових кампаній у суспільства виробилося знижений довіру до них.

Ефективна кампанія вимагає тривалості, реального змісту, реальних героїв, підкріплення реальними подіями, створення для фігуранта конфліктів з реальними дієздатними групами.

Реальний результат – виведення людини з рівноваги, введення в паніку, деморалізація оточення. Реальної шкоди завдають створення несподіваних фронтів немедійні характеру, що змушує фігуранта кампанії міняти пріоритети і відволікати ресурси.

Як реагувати

По-перше – із задоволенням. Наявність мінусовій кампанії – найчастіше ознака впливовості фігуранта кампанії. Масовані кампанії не завдають об’єкту дійсної шкоди. Швидше призводять до зворотного ефекту, адже роблять «жертву» більш популярним, а в разі недостовірності даних покращують репутацію його репутацію. Тобто, перший сценарій – ігнорувати ворожу активність.

По-друге, з увагою. Погано проведена «мінусова» кампанія добре вказує на слабкі місця замовника. Розкриває його низьку кваліфікацію і менеджерську неспроможність. Що може бути використано у діях у відповідь. У разі поганого виконання негативні кампанії можуть бути використані для легітимізації об’єктом своїх дій.

По-третє, без істерики і поспіху.  Блокада ЗМІ марна і не потрібна. Надійно заблокувати всі ЗМІ неможливо, крім того це пов’язано з високими витратами. Краще витрачатися на позитивний зміст. Тиражування нових меседжів. Інформація з перших вуст завжди буде користуватися попитом і довірою. Можлива кампанія у відповідь, але – з урахуванням доцільності подібних дій. Бонус – цікавий, але не зовсім безпечний хід – доведення «мінусової» кампанії до абсурду:  тиражування ще більш неймовірних повідомлень про себе.

Приклади мінусових кампаній*

Кампанія проти Міхаїла Саакашвілі

Критика цього одіозного політика мала надзвичайно потужну медіа-підтримку. Рейтингові медіа, близькі до різних політичних сил, а також, у великій кількості, видання без репутації активно транслювали думки різноманітних критиків екс-керівника Одещини.

Натомість позиція самого М.Саакашвілі та його прибічників, як правило, в таких повідомленнях ігнорувалася.

Не можна не зазначити велику активність проросійських медіа, ЗМІ зі слабкою репутацією та регіональних ЗМІ. Залученість регіональних ресурсів дуже показова, адже означає, що проти політика намагалися боротися і місцеві провладні та проросійські авторитети. Також немалу роль відіграв і Facebook. Через соціальні мережі зливалася компрометуюча інформація (наприклад, про зустріч Саакашвілі з незнайомкою в одному із ресторанів Києва).

Інформаційна атака проти Уляни Супрун

Акцент даної кампанії робився не на поширення платних критичних матеріалів, а на створення інформаційних приводів таким чином, щоб медіа не могли не транслювати «антисупрунівську» позицію.

Це досягалося, перш за все, завдяки тому, що численні заяви про У.Супрун робилися відомими спікерами, проігнорувати вислови яких не могли навіть рейтингові медіа, особливо зважаючи на інтерес аудиторії до цих заяв. Характер таких заяв був непридатним для аналітичних публікацій, де актуальним є баланс думок, і міг відтворюватися лише в новинному форматі, де часто не наводять позиції об’єкту критики.

У результаті, галас довкола теми відставки У.Супрун набув колосального масштабу в один із найменш стабільних моментів для МОЗу – у період щойно розпочатої активної фази медреформи. І це незважаючи на оперативне реагування на кризу з боку самого міністра.

Дослідження показало, що найбільше відставку очільниці МОЗ масували проросійські канали та видання, близькі до колишіх «регіоналів». Більшість із них – це були видання, які вже неодноразово «світилися» в інформаційних атаках проти У.Супрун.

Інформаційна атака проти Гліба Загорія

Одна з найгрубіших і в той же час найбезглуздіших кампаній за останній час. Атака тривала, активізуються в середньому двічі на місяць. Зазвичай щоразу береться випадкова теза, наприклад – подорожчання ліків, чи протидія Майдану, популярним є також лотерейний бізнес та звязки з Росією. Обрана теза розганяється у медіа зі слабкою репутацією та соцмережах, але не має значного поширення.

Ще одна тема – це матеріали, що стосуються Борщагівського ХФЗ. Попри загалом негативний тон цих матеріалів, там подано деякі пояснення Загорія, а також загалом позицію «Дарниці» в цій темі. Решта матеріалів – навіть якщо вони публікувались в якісних виданнях – не наводили позиції політика, хоча часто Загорій не був основною ціллю критики, а згадувався в контексті інших осіб.

Інформаційні кампанії проти самого Г.Загорія в контексті фармацевтичного ринку, політичної діяльності та грального бізнесу є типовим прикладом дешевих і безрезультатних інформаційних кампаній, які тривають щонайменше з 2015 року. Публікації, які належать до цієї категорії, не приховують своєї замовної, заанґажованої природи. По-перше, виходять вони в характерній групі видань без репутації, що включає в себе до двох десятків інтернет-ЗМІ, які не мають власної аудиторії. По-друге, зміст цих матеріалів є, як правило, різко негативним, і або не містить посилань на джерела інформації, або ж використовує посилання на відомі провокативні організації. Слід зазначили, що ефективність таких публікацій є сумнівною, адже видання із базового «пулу» кампанії, як правило, ніким не читаються, і залучають певну аудиторію тільки у випадку, якщо рекламуються у Facebook.

* Взяте із дослідження, яке було проведене на замовлення компанії Karyzhsky Communictions. Кандидатів на пост президента не розглядали. Повна версія за посиланням

Сайт компанії www.karyzhsky.com

Сторінка компанії у FB https://www.facebook.com/karyzhskycom/

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: