fbpx

Чому авторським правом не захистити графічний інтерфейс комп’ютерної програми?

04/ 09/ 2019

Вікторія Остапчук

Керуючий партнер патентно-юридичної агенції «Синергія»,  патентний повірений України, адвокат. Спеціалізується на питаннях інтелектуальної власності – від реєстрації об’єктів ІВ до супроводу угод та захисту інтелектуальних прав. Має великий досвід у структуруванні активів та оподатковуванні операцій з інтелектуальною власністю.

Комп’ютерна програма являє собою складний багатокомпонентний продукт, кожна частина якого має бути належним чином захищена. Графічний інтерфейс користувача програми (Graphical User Interface – GUI) – це обгортка продукту, те, що відображає його суть та дозволяє користувачу взаємодіяти з ним. А тому, без сумніву, GUI є одним із найважливіших після коду програми елементів, який потребує особливого захисту.

Як відомо, сама комп’ютерна програма у вихідному або об’єктному коді ефективно охороняється авторським правом як літературний твір (це врегульовано, зокрема, ст. 180 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, ст. 433 Цивільного кодексу України). Проте по відношенню до GUI авторське право може запропонувати не надто надійний спосіб захисту. Відповідно до ст. 180 Угоди про асоціацію ідеї та принципи, на яких ґрунтується будь-який елемент комп’ютерної програми, зокрема ті, на яких ґрунтується її інтерфейс, не охороняються авторським правом згідно із цією Угодою.

Авторське право може захистити лише від точного відтворення окремих елементів дизайну, не захищаючи при цьому самої концепції. Якщо ви маєте на меті відстоювати свої права на оригінальні частини інтерфейсу (кнопки, іконки, спливаючі вікна, текст, тощо), авторського права може бути цілком достатньо. Також авторське право допоможе при захисті комбінацій таких оригінальних елементів від точного копіювання. Таким чином авторське право надає інтерфейсу досить обмежену охорону, що не може охопити та захистити від неправомірного відтворення, імітування загального образу, стилю дизайну – того, що викликає у користувача стійкий асоціативний зв’язок з конкретною програмою. Адже окремі елементи можуть відрізнятися від оригінальних, проте загальне враження буде відтворене.

Практика останніх років показує, що найбільш ефективним способом захисту GUI на сьогоднішній день є його патентування як дизайну – промислового зразка. Хоча строк дії патенту (від 10 до 25 років) є набагато меншим за строк охорони авторським правом (70 років після смерті автора), проте обсяг охорони дизайну патентом є більшим. Крім того, в умовах над швидкого розвитку технологій, строку дії патенту на дизайн має бути цілком достатньо для виконання його функцій.

Межі дії патенту на дизайн засновані на заявлених зображеннях інтерфейсу, що можуть включати як загальний вигляд дизайну (наприклад, скріншоти робочих екранів), так і окремі елементи, кольори, їх поєднання, розташування тощо. Наприклад, один із чотирьох патентів компанії Apple, порушення прав на які було предметом гучної справі «Apple Inc vs. Samsung Electronics Co., LTD», US Patent #D604,305 на графічний користувацький інтерфейс IPhone включає 194 скріншоти робочих екранів. І хоча сам інтерфейс IPhone та протиставлений інтерфейс телефону компанії Samsung, так само як і його окремі елементи, не були тотожними, порушення прав було встановлене. Воно полягало у загальній істотній схожості, що було викликано використанням подібних елементів дизайну: зокрема, сітки іконок, заокруглених країв іконок, поєднанні стилів іконок, використанні схожої кольорової гамми для іконок, що мали однакове призначення на обох пристроях.  

З метою отримання всебічного захисту GUI патентом важливо звернути особливу увагу на правильне оформлення патенту. Для реєстрації мають бути заявлені такі зображення дизайну, які у повній мірі відображають те, що має бути захищене від копіювання. Крім того також мають бути описані суттєві ознаки заявлених на реєстрацію об’єктів. Правильна словесна характеристика буде надавати надійний захист при спробах імітувати дизайн. Допомогти скласти заявку на дизайн для отримання найбільш ефективного захисту можуть кваліфіковані спеціалісти в сфері інтелектуальної власності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: