fbpx

Благодійність як елемент еволюції свідомості дитини

13/ 12/ 2018

Навіщо ми привносимо в наш процес навчання елементи благодійності? Ось мій досвід і мої висновки, сформульовані за роки зіткнення з темою допомоги в контексті дитячої освіти.

Благодійність в нашій Школі MBA Kids була присутня завжди, але в різних проявах. З 2014 року ми допомагаємо кільком родинам, чиї тата зникли безвісти в зоні бойових дій.  Згідно із законом такі родини не можуть розраховувати на грошові компенсації від держави, тому ми цілеспрямовано кілька років підтримували такі сім’ї фінансово. Наразі ми підійшли до благодійних процесів системніше і співпрацюємо з благодійним фондом «Таблеточки», чия діяльність нам імпонує і резонує з нашим розумінням подібних ініціатив.

Під час нашого навчання дітей підприємницьким навичкам ми виводимо на перший план вміння побачити можливість, оцінити її і взяти. І це важливо в житті – навчитися брати, брати екологічно, правильно, не порушуючи чужих кордонів, щоб світ навколо не завалився, щоб життя ставало кращим у всіх сторін цієї взаємодії.  Якщо ти не здатний «брати», як ти будеш існувати? І друге, чого не менш важливо навчитися, – це навчитися віддавати, дарувати, ділитися. Прекрасно, якщо ти віддаєш, але віддавати ефективно, результативно і системно – цього теж необхідно вчити.

Зверніть увагу на мотивацію тих, хто причетний до благодійних ініціатив. Чому вони це роблять? У переважній більшості випадків жести допомоги, наприклад, позбавленим домівок або їжі, здійснюються заради галочки, аби заглушити свій внутрішній голос незадоволення від недосконалості навколишнього світу. Буває інакше. Нещодавно прочитав історію одного європейського лікаря, який періодично їздить волонтером в Африку. Його життю можна по-доброму позаздрити, він поважна людина і добре заробляє, і на питання, навіщо йому це все, він щиро відповів: «Коли я вперше потрапив до Африки, я був пригнічений тим, наскільки життя там катастрофічно відрізняється від життя тут. І коли я повертаюся додому, то просто-напросто тішуся з того, що моє життя – прекрасне». Цей мотив в певному сенсі егоїстичний, адже людина причетна до волонтерського руху частково заради самої себе.  Але, з іншого боку, він робить добру справу, щиро і без задніх думок.

Дітям важливо пояснювати, що світ неоднорідний. Що навіть в одній країні і в одному місті, пліч-о-пліч з тобою, можуть перебувати люди, які з об’єктивних причин не мають можливість жити в повній мірі. Їм має сенс допомагати, адже вони такі ж люди, як і ми, і гідні кращого. Мова не йде про зрівнялівку – Бог не просто так створив всіх нас різними.  Якщо є можливість і внутрішня потреба таким людям допомогти, це необхідно обов’язково робити. Робити системно і правильно, віддавати стільки, скільки ти хочеш і можеш. Адже важливо почуття балансу – щоб від твоєї благодійності не страждали твої близькі, щоб ти сам не впадав в залежність від цього процесу і пов’язаних з ним емоцій.  Сенс в тому, що ти віддаєш, що ти думаєш про це і плануєш це робити і в майбутньому.

Повертаючись до посвячення дітей в тему благодійності, важливо говорити про неї доречно. Ці моторошні приповідки з мого дитинства «Ти не доїв, а от в Африці діти голодують …» – це найгірше, що можуть зробити дорослі, викликаючи у дітей почуття провини, яке по суті своїй непродуктивне. Такі маніпулятивні техніки, безперечно, дають швидкий ефект, але надовго, якщо не на все життя, травмують психіку дитини. Тому знайомте дітей з темою благодійності акуратно, без натиску, в той момент, коли дитина здатна адекватно сприймати інформацію не в контексті своїх вчинків, а в контексті світу в цілому і теми допомоги зокрема. Діти все представляють інакше, по-своєму і буквально. По-друге, має сенс дітей в цей «інший» світ занурювати, і в залежності від реакції дитини – а вона може бути в шоці, заперечувати побачене, не хотіти обговорювати – або продовжувати розвивати тему, або відсторонитися на деякий час і дати дитині можливість цей досвід пережити, з ремаркою, що ви завжди поруч і в будь-який момент готові цю тему обговорити.

Візьмемо для прикладу досвід MBA Kids. Наш освітній процес передбачає створення дітьми свого мікробізнесу, який вони презентують цільової аудиторії на нашій щорічній Різдвяній фабриці благодійності. Одним з обов’язкових умов бізнес-процесу є перерахування частини вилучених від продажу товарів чи послуг або інвестицій в стартап коштів на благодійні цілі. На початку свого підприємницького шляху діти, часом не замислюючись, погоджуються віддати мало не половину виручки. Але коли настає «день Х», коли в їх руках опиняються реальні гроші, виручені від продажу їх товарів або послуг, потрібно бачити ту гаму емоцій, які переживають діти. Адже це гроші, не видані батьками на кишенькові витрати просто так, а гроші, зароблені власноруч. Ось тут і настає переломний момент, який важливо і потрібно пережити. Це своєрідна еволюція свідомості, і чим раніше вона відбудеться, тим краще для дитини.

Ми запрошуємо в MBA Kids з лекціями представників благодійних організацій, підприємців, які підтримують ті чи інші благодійні ініціативи. І дуже тішить, що у більшої кількості наших учнів є адекватне внутрішнє бажання допомагати, бути причетним до вирішення потреб інших людей, проблем екології, певних громадських завдань. Я щиро вірю, що з поколінням з такими цінностями у нашої країни є майбутнє.

Запрошую всіх дітей з батьками на нашу 🎄 Різдвяну фабрику благодійності 16 грудня, з 14 до 17 в Олімпійський дворик НСК Олімпійський!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: