European Business Association

Log in

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
News
Friday, 20 January 2017 16:29

Open Letter concerning reference pricing and reimbursement mechanism of medical devicesЄвропейська Бізнес Асоціація (надалі – Асоціація) звернулася з відкритим листом до Прем’єр-міністра України, Міністра Кабінету Міністрів України та В.о. Міністра охорони здоров’я України щодо запровадження в Україні референтного ціноутворення на лікарські засоби з 1 січня 2017 року та реімбурсації лікарських засобів з 1 квітня 2017 року.

Асоціація вкотре підкреслює свою підтримку крокам Уряду України щодо покращення доступності лікарських засобів для пацієнтів та вітає затвердження фінансування на рівні 500 млн грн і відшкодування за рахунок цих коштів у 2017 році вартості певних ліків населенню України за трьома нозологіями (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальна астма), відповідно до встановленого переліку, що складається з 21 МНН (міжнародної непатентованої назви) (надалі – Перелік з 21 МНН).

Задля повного розуміння механізму реалізації реформ, застосування прийнятих норм та/або уточнення щодо відсутніх прямих норм на рівні Постанов КМУ Асоціація направила до Міністерства охорони здоров’я України лист №1267/2016/13 від 12 грудня 2016 року (копія звернення додається), на який, на жаль, досі не отримала відповіді.

Звертаємо Вашу увагу, що учасники ринку, насамперед, потребують роз’яснення щодо можливості вільного обігу ліків в аптечних мережах, якщо ціна відповідних ліків перевищуватиме розрахований для України граничний рівень, починаючи з 1 лютого 2017 року . Відповідно, пацієнти України на сьогодні не мають офіційного підтвердження можливості продовжити у подальшому індивідуальну терапію, призначену лікарем; лікарі не знають, чи зможуть вони призначити препарати відповідно до своїх професійних знань та досвіду; виробники ліків не мають достатніх підстав для прийняття позитивного або негативного рішення щодо продовження бізнес-діяльності в Україні відповідно до вимушених змін у портфелі продукції компанії.

Вважаємо, що, започатковуючи в Україні нове цінове регулювання та реімбурсацію певних ліків пацієнтам, доцільно враховувати механізми і досвід їх запровадження в різних країнах ЄС, де відшкодування вартості ліків населенню є стандартною багаторічною практикою. Усі механізми мають свої відмінності щодо ступеню участі держави у ціновому регулюванні, критеріїв відшкодування, встановлення базової вартості відшкодування, стратегії щодо відшкодування інноваційних лікарських засобів та врахування переваг від застосування того чи іншого лікарського засобу тієї самої групи препаратів. Будь-який із критеріїв, затверджений в межах систем реімбурсації тієї чи іншої країни ЄС, має своє обґрунтування, включаючи економічне обґрунтування базових цін на лікарські засоби, які у подальшому встановлюються у якості «ціни відшкодування».

Ми наголошуємо, що неможливість придбання пацієнтом препарату в аптеці через заборону його обігу по причині більш високої ціни, ніж встановлена державою для відшкодування, не є європейською практикою.

Відповідно до практики країн-членів ЄС вартість, яка виходить за межі можливого рівня відшкодування державою, сплачується пацієнтом; або ж механізм відшкодування країни ЄС може передбачати, зокрема, утримання з пацієнта фіксованої суми окремо по кожному препарату/окремо по пацієнту. Підкреслюємо, що будь-яка із встановлених і наразі ефективно працюючих моделей реімбурсації в країнах ЄС не обмежує ані лікаря, ані пацієнта у виборі необхідної терапії.

На жаль, маємо констатувати, що відсутність офіційного роз’яснення щодо можливості вільного обігу лікарських засобів за ціною вище, ніж буде встановлена для Переліку з 21 МНН, призведе до вимивання з ринку певних лікарських засобів для лікування серцево-судинних захворювань, діабету II типу та бронхіальної астми вже з 1 лютого 2017 року та значного погіршення здоров’я відповідних груп пацієнтів.

Враховуючи вищезазначене, ми просимо Вас забезпечити розміщення офіційного роз’яснення КМУ щодо таких критичних питань:

  1. Можливості придбання пацієнтами будь-яких лікарських засобів з Переліку з 21 МНН за власний кошт, у разі якщо вони не відшкодовуватимуться державою;
  2. Очікуваних результатів від запровадження нового регулювання за трьома нозологіями, періоду їх експертної оцінки і подальшого перегляду за умови підтвердження відсутності ефективності запровадженого механізму.

Вважаємо, що особливо важливим є забезпечення сталого функціонування фармацевтичного ринку після 1 лютого 2017 року, недопущення порушення Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VI від 21 червня 2012 року та порушення взятих Україною на себе міжнародних забов’язань.

Представники Комітету з охорони здоров’я Асоціації щиро сподіваються на увагу влади до цього важливого питання вже найближчим часом.

Calendar

Last month July 2017 Next month
M T W T F S S
week 26 1 2
week 27 3 4 5 6 7 8 9
week 28 10 11 12 13 14 15 16
week 29 17 18 19 20 21 22 23
week 30 24 25 26 27 28 29 30
week 31 31

EBA Official Partners